Programy realizowane w ramach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji:
Erasmus+ (2014-2020) – unijny program w dziedzinie kształcenia, szkoleń, młodzieży i sportu. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat, i jest wynikiem połączenia europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013, m.in. programu Uczenie się przez całe życie i Młodzież w działaniu (erasmusplus.org.pl).
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER 2014-2020) to następca zakończonego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji jest jednym z beneficjentów nowego programu, w ramach którego zrealizuje 3 projekty (power.frse.org.pl).
Eurodesk – to program informacyjny skierowany do młodych ludzi i osób, które z nimi pracują. Gromadzone, monitorowane i aktualizowane wiadomości dotyczące możliwości kształcenia, szkolenia oraz działania młodzieży w Europie są bezpłatnie udostępniane wszystkim zainteresowanym (eurodesk.org.pl).
SALTO EECA – Centrum Współpracy z Europą Wschodnią i krajami Kaukazu, które pomaga w nawiązaniu współpracy pomiędzy organizacjami młodzieżowymi z UE, Europy Wschodniej i krajami Kaukazu (salto-youth.net).
EUROPEAN LANGUAGE LABEL – konkurs którego celem jest nagradzanie i upowszechnianie innowacyjnego sposobu nauczania i uczenia się języków obcych (ell.org.pl).
eTwinning – program, który umożliwia za pośrednictwem mediów elektronicznych nawiązywanie jest współpraca przy realizacji projektów edukacyjnych europejskich szkół średnich i podstawowych (etwinning.pl).
Eurydice - to europejska sieć informacyjna o systemach edukacji, prezentująca ich sposób zarządzania, procesy legislacyjne oraz kierunki przemian. Opracowuje i upowszechnia analizy porównawcze oraz informacje statystyczne dotyczące edukacji w Europie (eurydice.org.pl).
EPALE – pierwsza ogólnoeuropejska wielojęzyczna platforma internetowa skierowana do specjalistów z zakresu uczenia się dorosłych. Została uruchomiona 1 października 2014 r. Korzystają z niej edukatorzy, szkoleniowcy, decydenci, naukowcy oraz wolontariusze z obszaru uczenia się dorosłych (ec.europa.eu/epale/pl).
Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy – inicjatywa wspierająca współpracę edukacyjną pomię-dzy Polską a państwami-darczyńcami, tworzącymi Europejski Obszar Gospodarczy: Islandią, Liechtensteinem i Norwegią. Działania realizowane w FSS przyczyniają się do tworzenia i roz-woju partnerstw, rozszerzenia wymiany studentów i pracowników uczelni pomiędzy Polską a państwami-darczyńcami, tj. Islandią, Liechtensteinem i Norwegią (fss.org.pl).
Krajowe Centrum Europass – ma za zadanie umożliwić każdemu obywatelowi Europy lepszą prezentację kwalifikacji i umiejętności zawodowych.(europass.frse.org.pl).
Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży – dofinansowuje projekty wymiany, spotkań i imprez, których celem jest nawiązanie współpracy i promowanie tolerancji pomiędzy młodzieżą polską i litewską (wymianymlodziezy.frse.org.pl).
Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży – program, który wspiera bezpośrednie kontakty i współpracę młodzieży polskiej i ukraińskiej na rzecz budowania przyjaznych, dobrosąsiedzkich relacji między społeczeństwami obu państw (wymianymlodziezy.frse.org.pl).
Programy zakończone:
Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – program, którego Fundacja Rozwoju Systemu był beneficjentem systemowym w latach 2012-2015. FRSE realizowała 3 projekty w ramach Priorytetu III: Wysoka jakość systemu oświaty (pokl.frse.org.pl).
Fundusz Stypendialny Sciex-NMSch – program stwarzał wyjątkowe możliwości dla młodych pracowników naukowych w zakresie rozwoju kariery naukowej, nabywania nowych umiejęt-ności oraz prowadzenia badań w nowym środowisku naukowym. Fundusz Stypendialny SCIEX został uruchomiony w 2009 r. w ramach Programu wymiany naukowej między Szwaj-carią a dziesięcioma nowymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, SCIEX–NMSch na lata 2009-2016 (sciex.pl).
Uczenie się przez całe życie (2007-2013) – to program, którego celami były: rozszerzenie współpracy europejskiej, podniesienie jakości oraz atrakcyjności szkolnictwa i kształcenia zawodowego. Obejmował różne formy uczenia się – od przedszkola po uniwersytety trzeciego wieku i doskonalenie zawodowe. W skład programu wchodziły następujące programy: Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci, Grundtvig (llp.org.pl).
Młodzież w działaniu (2007-2013) – program, dzięki któremu młodzi ludzie w wieku 13-30 lat mogli realizować swoje pasje, rozwijać umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia w czasie wolnym od nauki. Program był adresowany również do osób i organizacji pracujących z młodzieżą (http://mlodziez.org.pl).
ERASMUS MUNDUS (2007-2013) – program miał za zadanie promować wysoki poziom szkolnictwa wyższego o europejskim charakterze. Stanowił atrakcyjną ofertę edukacyjną zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią. Dawał możliwość rozwoju zawodowego, poznania innych narodowości i kultur (erasmusmundus.org.pl).
Tempus (2007-2013) – program wspierał procesy przemian w szkolnictwie wyższym w krajach beneficjentach oraz promował współpracę pomiędzy uczelniami z krajów UE i spoza UE w celu podnoszenia jakości kształcenia (tempus.org.pl).
Zespół Ekspertów Bolońskich (2007-2013) – inicjatywa, która promowała rozwiązania odnoszące się do reform w europejskim szkolnictwie wyższym znanych pod nazwą Procesu Bolońskiego (ekspercibolonscy.pl).
Informację wytworzyła: Agnieszka Pietrzak
Informację wprowadził do BIP: Michał Chruściel
Data wytworzenia informacji: 16.09.2008 13:05
Data udostępnienia informacji: 16.09.2008 13:05
Data ostatniej aktualizacji: 23.02.2017 11:02